Riihimäen Kotikulma Oy:n uuden vuokratalon harjannostajaisia juhlittiin keskiviikkona 4.6.2025. Yli kahdenkymmen vuoden odotus sai arvoisensa juhlan.
Riihimäellä 4.6.2025 juhlittiin Riihimäen Kotikulma Oy:n uuden vuokratalon (Junailijankulman) harjannostajaisia aurinkoisessa ja lämpimässä vartin kaupungin keskustassa, legendaarisen Pilkunterassin entisellä tontilla. Rakennushanke on edennyt pääurakoitsija YIT:n ammattimaisella otteella aikataulussaan ja jopa B-talon osalta noin kaksi viikkoa etuajassa. Junailijankulma valmistuu 30.11.2025.
Harjannostajaiset aloitettiin kello 12:00 auringon helliessä paikalle kokoontuneita kutsuvieraita ja rakennushankkeen toteuttajia. Paikalle oli saapunut tilaajan edustajia, Riihimäen kaupungin edustajia sekä hankkeeseen osallistuvia toimijoita ja niiden ylempää johtoa.
Harjannostajaiset aloitettiin työmaavenyttelyllä, jonka ohjasi rakennusammattilainen Nea Sundström. Tämän jälkeen siirryttiin vetreästi kohti turvallisuusohjeita. Puheet aloitti Riihimäen kaupunginjohtaja Jouni Eho, joka toi kaupungin näkemyksen kohteen tärkeydestä kaupungin keskustan elinvoimaan sekä hyvän yhteistyön merkityksestä onnistuneeseen lopputulokseen. Puheita jatkoi YIT:n toimitusjohtaja Heikki Vuorenmaa, joka toi puheessaan esiin myös Riihimäen keskustan hankkeen tärkeyden sekä YIT:n näkökulmasta, sekä tämänhetkisen yleisen rakentamisen näkökulmasta. Puheessaan Vuorenmaa myös korosti yleistä rakentamisen turvallisuutta ja työturvallisuutta, joka on hankkeessa toteutettujen tr. mittauksien mukaan todella hyvällä tasolla. Hankkeen aikana on toteutettu ja kehitetty tilaajan kanssa työturvallisuutta, toteaa Heikki vuorenmaa puheessaan. Viimeisenä lauteille nousi Riihimäen Kotikulman toimitusjohtaja Satu Lehtinen, joka puheessaan toi myös esiin yhteistyön toimivuuden tärkeyden ja kiitti hankkeeseen osallistuvia toimijoita. Hän kertoi myös hankkeen tärkeydestä sekä Riihimäen Kotikulma Oy:lle ja tuleville asukkaille.
Puheiden jälkeen YIT:n ammattilaiset johdattivat turvallisesti kutsuvieraat kohdekierroksille rakennuksiin. Kohdekierroksella päästiin tutustumaan B-talon osalta melko valmiisiin huoneistoihin sekä Riihimäen Kotikulma Oy:n uusiin toimitiloihin. A- rakennuksen osalta kierroksessa tutustuttiin kerroksien 1-4 huoneistoihin. Kohdekierroksella oltiin todella tyytyväisiä rakentamisen tasoon ja yleiseen puhtauteen. Kierroksen jälkeen juhlaväki siirtyi Riihimäen Teatterihotellin maukkaiden buffet-ruokien äärelle Teatterihotellin mahtavan henkilökunnan ohjeiden mukaisesti. Ruokailun yhteydessä oli huomioitavaa tilaisuuden rento ja hyväntuulinen ilmapiiri. Kahvin aikana hotelliin oli myös rantautunut ”Suomen merkittävimpiä rakennusalan yrittäjiä ja pitkän linjan rakennusmestari Timo Harjakainen”. Harjakaisella oli hetki aikaa antaa näkemys myös hankkeesta ja siihen osallistuvista henkilöistä. Timon poistuttua vieraat poistuivat kiitellen ja korostivat vanhan harjannostajaisten perinteen tärkeyttä, toteaa Riihimäen Kotikulma Oy:n tekninen isännöitsijä Kim Junell.

Hankkeen keskeiset edistysaskeleet
Hankkeen suunnittelu aloitettiin vuonna 2020 Riihimäen Kotikulma Oy:n hallituksen päätöksellä. Hankkeen suunnittelijat valittiin ja projektipäälliköksi valikoitui Granlund Oy:n rakennusinsinööri Kimmo Jalkanen. Hankkeen suunnitteluun ja valmisteluun käytettiin hyvin aikaa, jotta hankkeen kustannukset voitaisiin pitää tavoitehinnoissa.
Keväällä 2024 hanke eteni julkiseen kilpailutukseen, jossa rakennushankkeen pääurakoitsijaksi valikoitui YIT Housing Oy. Urakkasopimus allekirjoitettiin heinäkuussa 2024 ja rakennustyöt alkoivat heti elokuussa. Rakennushankkeen kokonaishinta on noin 10 miljoonaa. Rakennusurakka valmistuu 30.11.2025 ja uudet asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihin 1.12.2025. Junailijankulma on pysynyt hankkeen osalta budjetissa ja lisätöiden osuus kokonaiskuluihin on varsin pieni 1,62 %. Näihin kuluihin peilaten voidaan edetä rakennushankkeen osalta hyvillä mielin, toteaa Riihimäen Kotikulma Oy:n Kim Junell.
Kohdetiedot:
Talo B Hämeenkatu 20: neljä kerrosta, 14 asuntoa, kaksi liiketilaa ja yksi toimisto sekä muut yhteistilat.
Talo A Junailijankatu 11: 8 kerrosta, 38 asuntoa, saunaosasto, muut yhteistilat.
Huoneistoalaa on yhteensä 2482 m2 ja tontin pinta-ala on 1627m2. Molemmissa taloissa on hissit ja 27 autopaikkaa sekä 7 autotallia.
Asuntoja tullaan tarjoamaan syyskuusta 2025 alkaen, haku on jo käynnissä. Kohteen tiedot löytyvät Riihimäen Kotikulma Oy:n kotisivuilta.
Lisätiedot rakennushankkeesta: Riihimäen Kotikulma Oy, kim.junell@riihimaki.fi